DOPROVODNÉ AKCE  
 

Práce z Holandska

Výstava představila nejzajímavější práce současného holandského designu od plakátu, knižního designu, tvorby písma a corporate identity, přes kalendáře, agendy, známky, telefonní karty, až po webové stránky a CD-romy. Vystavené artefakty doplňovaly komentáře zadavatelů při formulování zakázky, respektivě jejich komentáře po jejím ukončení. Kurátor výstavy Peter Biľak ve své koncepci výstavy interpretoval grafický design jako součást vývoje společnosti a procesu tvorby a reflektoval systém reálných vztahů mezi zadavatelem, veřejností a designérem.
Zaznamenával nejcharakterističtější směry vývoje grafického designu v Holandsku bez dominujících stylů.
Výběr prací se zaměřil na skupinu designérů, kteří započali svou kariéru v 80. a 90. letech. Jejich práce osvětlovaly ukázky prací starších designérů, kteří výrazně ovlivnili holandskou designérskou scénu. Na výstavě byli zastoupeni Max Kisman, Karel Martens, Robert Nakata, Studio Dumbar, Total Design aj.
Pozvaný host: Ootje Oxenar (nar. 1929 v Haagu).
Od r. 1964 - 1988 navrhl devět holandských bankovek. 1958 - 1970 učil na Královské akademii v Haagu . Od r. 1970 - 1995 ředitel Art & Design oddělení PTT.
Působí jako poradce designu pro Dánskou poštu, Holandskou policii, Holandskou národní banku, ministerstvo financí aj. Je častým hostem na mnohých světových univerzitách a se svou přednáškou vystoupí také na brněnském bienálovém sympóziu.

Kurátor výstavy: Peter Biľak, Aleš Najbrt
Katalog výstavy, plakát: Studio Najbrt & Lev
Text katalogu: Peter Biľak
Překlad: Irma Charvátová a Tony LongVýstava je pořádána za podpory Velvyslanectví nizozemského království

 

odkazy:

www.ui42.sk/peterb/dutchdesign/,

www.visualartstrends.com/Ea/Ea6/eS13-dutch.html